Inicjatywa dewersyfikacji gazu we Francji

Francja ogłosiła zakaz instalowania kotłów gazowych w nowych budynkach, w tym budynkach komercyjnych, od 2027 roku. Oświadczenie to złożył premier
Sébastien Lecornu, który zapowiedział, że rząd podwoi swoje obecne wsparcie dla elektryfikacji ogrzewania do 10 miliardów euro (11,7 miliarda dolarów) rocznie do 2030 roku. Wspierając elektryfikację, rząd francuski zobowiązał się do instalacji miliona pomp ciepła wyprodukowanych we Francji rocznie do 2030 roku. Francja miała już w planach zakazy dotyczące kotłów olejowych i gazowych przed tym ogłoszeniem. Kotły olejowe są zakazane we wszystkich budynkach od 2022 roku.

Kotły gazowe są zakazane w nowych domach jednorodzinnych od 2022 roku, a w nowych domach wielorodzinnych od 2025 roku, chociaż dozwolone są kotły hybrydowe. Francja planuje do 2050 roku przekształcić 2 miliony mieszkań socjalnych z kotłów gazowych na elektryczne systemy grzewcze. Zakazy te są częścią wdrażania przez Francję do prawa krajowego wymogów zrewidowanej dyrektywy Unii Europejskiej w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) z 2024 roku. Dyrektywa EPBD wzywa do dekarbonizacji ogrzewania i chłodzenia poprzez sieci ciepłownicze i chłodnicze, a także do „wycofania paliw kopalnych w ogrzewaniu i chłodzeniu z myślą o całkowitym wycofaniu kotłów na paliwa kopalne do 2040 roku”. Francja miała największą liczbę zainstalowanych pomp ciepła w Europie – 6,5 miliona w 2024 roku.
Chociaż dane dotyczące sprzedaży według czynnika chłodniczego są niedostępne, pompy ciepła na propan (R290) są coraz bardziej powszechne w sektorze mieszkaniowym i stanowiły 38% wszystkich certyfikacji KEYMARK w 2024 roku.

KEYMARK to dobrowolny standard certyfikacji dla europejskich pomp ciepła, a organizacja certyfikowała 2443 modele pomp ciepła w 2024 roku.
ŹRÓDŁO: https://naturalrefrigerants.com/news/france-to-ban-gas-boilers-in-all-new-buildings-starting-in-2027/